Od roku 2026 bude mít F1 i provozní pravidla, z regulí zmizela mužská zájmena
Mezinárodní automobilová federace se pustila do velkého úklidu v pravidlech. V platnost vejdou zároveň se začátkem nové éry v roce 2026 a budou obsahovat několik novinek, včetně odstranění mužských zájmen.
V současnosti jsou pravidla Formule 1 rozdělena do tří oblastí: sportovní, technické a finanční. Sportovní pravidla si však již několik let žádala revizi, o čemž jsme se přesvědčili při četných nejasnostech, kdy ani ředitelství závodů či samotní komisaři netušili, co se v nich vlastně píše a jaký je správný výklad.
Výsledkem přepracování sportovních pravidel bude jejich rozdělení do dvou částí. Od roku 2026 tak budou kromě sportovních, technických a finančních pravidel existovat i pravidla provozní. Jejich úkolem je „regulovat jisté činnosti týmů F1 mimo soutěžní víkendy“.
V překladu to znamená, že ze sportovních pravidel se do nově vzniklé sekce přesune například povinnost uzavření továren, alokace pro větrné tunely a počítačové simulace CFD či testování pohonných jednotek.
Kromě toho čekají sportovní pravidla i na pohled méně zásadní změny. V regulích pro Formuli 2 a Formuli 3 již byl zaveden genderově neutrální jazyk — v konečném důsledku v juniorských šampionátech závodí i ženy — a brzy to čeká i královnu motorsportu.
Ženská závodnice se do velké ceny pokusila kvalifikovat naposledy v roce 1992, kdy se to Italce Giovanně Amatiové třikrát nepodařilo v kokpitu týmu Brabham. Pro případ nasazení ženské závodnice v budoucnosti je však vhodné vyhnout se potenciálním sporům o to, zda by některé části pravidel platily i pro ni.
Zájmeno „on“ se v různých tvarech v pravidlech vyskytuje 105krát a také v situacích, při kterých by se ženská závodnice teoreticky mohla bránit, že se jí netýkají: „Pilot nesmí na trati předjet jiné auto, dokud [on] po návratu bezpečnostního vozidla do boxů poprvé nepřekročí čáru [SC],“ píše se například v článku 52.2.
V anglické verzi pravidel se tento problém odstraní jednoduše — osobní zájmeno „on“ se nahradí slovem „driver“, tedy neutrální verzí slova pilot. V praxi však tvůrci pravidel ve většině případů sáhli po jiné náhradě, a sice po třetí osobě: they/them/their.
Plné znění všech sekcí pravidel si můžete přečíst na stránce FIA.
- Štítky
- Pravidla