logo F1zpravy.czF1online.sk

Anglické počasí ve třetím tréninku nejvíce vyhovovalo domácím. V čele je Russell

George Russell
© X/Mercedes
Milan Kubala
Milan Kubala6. 7. 2024

Sobota v Silverstone je zatím sychravá a velmi chladná. Už v noci se přes okruh přehnaly silné bouře a srážky neustávaly ani během dne. Ve třetím tréninku sice byly podmínky přijatelné, ale trať byla stále mokrá. Nejvíce to vyhovovalo trojici domácích jezdců, kteří se po 60 minutách ocitli v čele.

Jak už to během jízd s intermediálkami bývá, časy klesaly každým odjetým kolem. Navrch měl však po každém pokusu Mercedes. Nejprve se dařilo Lewisu Hamiltonovi, na kterého se však postupně dotáhl i George Russell. Nakonec je v čele dělilo jen 0,035 sekundy. Pokud bude mokrá i kvalifikace, Russell s Hamiltonem mohou útočit na první řadu.

Třetí nejrychlejší čas zajel Lando Norris, který doufal, že zbytek víkendu bude suchý. McLaren však i na vodě působí konkurenceschopně. Ve třetím tréninku se to týkalo zejména druhého a třetího sektoru, kde si Norris vybojoval třetí místo se ztrátou méně než dvou desetin sekundy.

Za pomyslným pódiem skončil s poměrně velkou ztrátou Carlos Sainz. Šest desetin je i na okruhu v Silverstone dost velká ztráta. O něco méně povedené kvalifikační simulace měl šestý Charles Leclerc, který byl o necelou sekundu za Russellem.

Prozraďme, že Ferrari v pátek testovalo různé specifikace monopostu: Sainz jezdil s verzí auta z Imoly, Leclerc i se španělskými novinkami, které měly přispět k návratu poskakování. Vypadá to ovšem tak, že Scuderia se vrátila ke starší verzi.

Max Verstappen v tréninku předvedl také jednu 360stupňovou otočku na chladných pneumatikách. Jeho monopostu se nic nestalo a mohl pokračovat v jízdách, ale nebyl to ten tradičně rychlý Red Bull, na který jsme zvyklí.

V první desítce skončili i Oscar Piastri se ztrátou 1,125 sekundy a trojice Fernando Alonso, Sergio Pérez a Nico Hülkenberg.

Na trati to nebylo jednoduché a viděli jsme také jednu červenou vlajku, o kterou se už po pár minutách postaral Pierre Gasly. Francouz totiž zůstal zaseknutý ve štěrku za šikanou Vale. Pro výměnu převodovky však tak jako tak ztratí na startu 50 míst, takže startovat bude poslední. V dnešní kvalifikaci bude mít za úkol jen zajet jedno kolo, aby jeho tým nemusel formálně požádat o povolení startovat.

Daniel Ricciardo po červené vlajce trochu nepochopitelně začal mávat s monopostem ze strany na stranu v boxové uličce. Netušíme, o co mu šlo, protože zahřát pneumatiky v rychlosti 60 km/h máváním není možné, navíc stejně mířil do garáže. Možná zkoumal, zda správně funguje řízení jeho monopostu, ale z pohledu komisařů to bylo potenciálně nebezpečné. Boxy byly plné mechaniků a kdyby to Australanovi na mokré trati ustřelilo, mohlo by to skončit i ošklivou nehodou a zraněním. Za tento prohřešek má jít ve 14:00 „na kobereček“.