Spory s médii nejsou novinkou: Schumacher si jednou s Brundlem nemluvil pět let

Vztahy jezdců a novinářů, komentátorů a reportérů jsou křehké. V současnosti vede menší boj s novináři tábor Maxe Verstappena, podle něhož je britský tisk na straně svých krajanů a jemu křivdí. Podobné problémy však často vznikají i mezi současnými a bývalými jezdci, kteří se stali televizními experty. Na jeden takový spor si vzpomněl Martin Brundle. Michael Schumacher s ním prý odmítal mluvit celých pět let.
Martin Brundle ukončil svou závodní kariéru po sezóně 1996, kdy se mu nepodařilo sehnat si atraktivní sedačku. Už za rok se stal spolukomentátorem, televizním expertem a jedním z nejznámějších hlasů Formule 1. Jako bývalý závodník měl i respekt jezdců na roštu, kteří s ním ochotně dělali rozhovory.
Platilo to i pro slavné grid walky Martina Brundla, které dělá ještě dnes. V podcastu z dílny Sky Sports F1 si však zavzpomínal na to, že dělat rozhovory na roštu tehdy bylo něco docela jiného. „Jezdci se zvykli zastavit na rozhovor. Vzpomínám si, že jsem si jednou povídal najednou s Michaelem Schumacherem a Gerhardem Bergerem. Tehdy jsem si mohl dělat, co jsem chtěl, a jít, kam jsem chtěl. V těch dobách byl startovní rošt v podstatě vylidněný.“
Brundle mohl dělat rozhovory téměř s každým. Jednou výjimkou byl Michael Schumacher, jeho bývalý kolega z roku 1992. „Trochu zvláštně jsme se pohádali, protože jsem řekl něco, co bylo vytrženo z kontextu, přeloženo do němčiny a vloženo na titulku novin. Michaela to tehdy velmi naštvalo. Do dnešního dne netuším, co to bylo. On se mnou pět let nepromluvil. Bylo to opravdu divné.“
Jisté indicie však máme. O neshodách mezi Brundlem a Schumacherem jsme se dozvěděli na startovním roštu před VC San Marina 2006, kdy dělal rozhovor s dcerou Bernieho Ecclestona Tamarou. „On se s námi nebude bavit, protože nesnáší britská média a já jsem se s ním před třemi až čtyřmi lety pohádal. Ani jeden z nás si neumí vzpomenout, proč to bylo,“ řekl v souvislosti s Michaelem Schumacherem, zatímco mu za zády prošel budoucí majitel Aston Martinu Lawrence Stroll.
Po víkendu však Brundle přece jen prozradil něco víc. Vypadá to tak, že Schumacher měl podobný problém jako po VC USA a Mexika Max Verstappen; za svůj styl jízdy si musel vyslechnout ostrou kritiku, která se v médiích objevila v koncentrované podobě.
„Zlobí mě, že Michael odmítá mluvit s televizemi s výjimkou německých, protože ve Velké Británii má právem mnoho fanoušků,“ odpověděl na diváckou otázku Brundle ještě v roce 2006. „Možná jste si všimli, že k němu máme velmi slabý přístup a stará se o nás pouze Ross Brawn. Z jejich strany je to šílené, protože Velká Británie je důležitý trh pro F1, Ferrari a jejich sponzory.“
Následně prozradil, co se mělo udát. „Michael se vyhranil vůči něčemu, v čem mě měli citovat a co německé noviny docela vytrhly z kontextu. Myslím, že to bylo před třemi lety, kdy jsem se kriticky vyjádřil k tomu, že po špatném startu vytlačuje lidi z trati. Docela si na to nevzpomínám a ani on, takže to není tak důležité.“
Ať už bylo jablkem sváru cokoli, pár panáků neshody urovnalo. „Když byl na svém sabatiklu mezi Mercedesem a Ferrari, spolu jsme se opili v nočním klubu ve Valencii, a pak jsme už byli v pohodě. Takříkajíc mi visel z ramene a říkal: ‘Tohle je můj kolega, tohle je můj kolega!’ Opět to prolomilo ledy,“ dodává. „Opravdu nevím, co bylo podstatou toho problému, ale byla to škoda.“
Když se Michael Schumacher vrátil do Formule 1 v roce 2010, opět na roštu hovořil i s Martinem Brundlem.