logo F1zpravy.czF1online.sk

Zákazníci to budou mít těžší. V F1 se plete bič na úspěšné odběratele

Monopost Haasu v garáži, jazdcova sedačka
© Martin Trenkler
Milan Kubala
Milan Kubala15. 11. 2024

Formule 1 již léta hledá způsob, jak dosáhnout ideální rovnováhy mezi továrními a zákaznickými týmy. V posledních letech se snažila pomoci zejména menším stájím, ale zdá se, že s příchodem velkých automobilek se to změní. V královně motorsportu se chystá zavedení pravidla, které potrestá úspěšné zákazníky.

Být továrním týmem se vyplatí i v moderní Formuli 1. Příprava vlastní pohonné jednotky a komponentů totiž znamená větší volnost při vývoji monopostu, s čímž přichází i vyšší výkonnostní potenciál. Mercedesu se sice daří vyvracet staré známé nepsané pravidlo, že zákaznické týmy o tituly nebojují, ale ve Formuli 1 je to výjimka.

Zákazníci obvykle mezi sebou soupeří ve druhé lize a snaží se všelijak si vypomoci. Přelomový model představil Haas v roce 2016, když usoudil, že nejlevnější a nejvýhodnější bude odebírat maximální počet komponent od svého dodavatele. Tento recept, podle kterého bylo až 60 procent auta totožné s monopostem Ferrari, přinesl skvělé výsledky, ale rozzlobil ostatní zákazníky, podle nichž je Formule 1 soutěží inženýrů a vývoje, nikoli skládáním stavebnice.

Když tento přístup přestal přinášet výsledky, konkurence na Haas zapomněla. Tlak na něj ale letos vzrostl díky výkonům americké stáje, která v Poháru konstruktérů bojuje o šestou příčku. Brzy mu navíc začne s vývojem a přípravou auta pomáhat Toyota.

Stejnou cestou se vydává i tým Racing Bulls, který chce odebírat co nejvíce komponent od továrního Red Bullu: Pohonná jednotka, převodovka, zavěšení, hydraulika či řízení budou stejné na monopostech Red Bullu i autech béčkové stáje. Racing Bulls dokonce bude mít k dispozici vlastní budovu přímo v Milton Keynes.

Podle německého magazínu Auto Motor und Sport tato spojení začínají vadit především týmům Aston Martin, Alpine a Williams, které zahájily kampaň proti rozšiřování mezistájových spoluprací a požadují, aby si zákazníci vyráběli více komponentů ve vlastní režii. Samozřejmě něco takového se nedá udělat ze dne na den, a proto se rýsuje kompromis.

V pravidlech pro rok 2026 se má objevit nová podmínka: Každý tým, který v šampionátu skončí do pátého místa, si nejpozději do tří let musí vyrábět všechny součástky sám. Týká se to například následujících komponentů: převodovka, spojka, přední a zadní zavěšení, přední a zadní náprava, zadní nárazová struktura, komponenty řízení, hydraulika, palivový systém, výfukový systém, rozvody či vybavení používané při zastávkách v boxech.

Proti takovému kompromisu neprotestují v Racing Bulls, kterým by stačilo odčerpat více lidí z Red Bull Technology a využívat vybavení, které už mateřská stáj má k dispozici. Pro Haas by to však znamenalo větší problém. Musel by totiž najmout desítky inženýrů a také výrazně rozšířit své vývojové a výrobní kapacity.

Ajao Komacu tento nápad nepovažuje za dobrý. „Malé týmy by to zabilo. Pokud chce Formule 1 mít co nejvíce konkurenceschopných týmů, musí toto pravidlo odmítnout. Co lepšího se tomuto sportu může stát, než když David vyhraje nad Goliášem?“

Podle šéfa týmu je navíc fanouškům jedno, kdo vyrobil přední zavěšení nebo zadní nárazovou strukturu monopostu. Zajímá je především to, zda na trati vidí dobrou akci. „Kterému fanouškovi záleží na tom, jestli převodovka nebo zavěšení pochází od Ferrari nebo od nás?“

Haas navíc za každou komponentu musí zaplatit. Z hlediska zisků to sice může být výhodné, protože koupě součástek je levnější než jejich vývoj, ale pro účely rozpočtového stropu se počítají vyšší částky, než kdyby si je stáj vyvíjela sama. „Do našeho rozpočtového stropu se započítává nominální částka za zakoupené komponenty. Je tak vysoká, že nezískáváme žádnou výhodu,“ podotýká Komacu.

Sauber se dokonce před dvěma lety rozhodl začít si vyvíjet vlastní převodovky, protože zjistil, že to bude z pohledu rozpočtového stropu výhodnější než odebírat je od Ferrari.

Související zprávy

Diskuze