Hamilton vysvětluje své problémy nedostatečnou přípravou na sezónu

Předsezónní testy jsou stále kratší. Letos měl každý tým na přípravu jen tři dny, což nadělalo velké problémy některým nováčkům, ale trápí to i nejzkušenější jezdce v padoku. Lewis Hamilton před VC Japonska přiznal, že se s autem stále jen poznává.
Poslední soutěžní víkend v Číně byl z pohledu Ferrari jako na houpačce, i když si odmyslíme dvojí nedělní diskvalifikaci. Výkonnostní propad Ferrari přišel po sprintovém závodě a nepříjemně překvapil nejen fanoušky italského týmu. Jeremy Clarkson se například ve svém sloupečku divil, jak se během jednoho dne mohla stát „z hrdiny nula“.
Lewis Hamilton proto ve čtvrtek čelil i takto laděným otázkám. Médiím vysvětlil, že stále doplácí na dvě věci; loni nemohl absolvovat posezónní testy v Abú Dhabí a letošní předsezónní testy zase nedopadly nijak slavně kvůli technickým problémům. Následkem toho byly nesprávné změny v nastaveních, která pokazila poměrně dobré vyvážení auta.
„Myslím si, že lidé mimo naší garáže docela podceňují, co ve skutečnosti děláme,“ pustil se do vysvětlování Lewis Hamilton. „Když se bavíme o nastavení a změnách, na různých grafech sledujeme aerodynamiku, balanc v jednotlivých fázích zatáčky, mechanické vyvážení, vyvážení náklonu a různé další věci, se kterými se snažíme zacházet a během soutěžního víkendu je ladit.“
Proměnných je mnoho, ale jezdci nemají dostatek času na jejich prozkoumání. Hodně věcí je i pro sedminásobného mistra světa nových. „Po analýze posledních dvou závodů víme, že na prvním závodě jsem se v autě zpočátku necítil moc dobře, ale naše tempo nebylo během prvních dvou dnů tak špatné. V neděli jsem poprvé jezdil v dešti a během závodu jsem se toho hodně naučil.“
„Na posledním závodě jsem poprvé absolvoval dlouhý stint. V podstatě každý tu jezdil na testech v Abú Dhabí a mohl si vyzkoušet pneumatiky pro rok 2025,“ pokračoval. „Já jsem nemohl, protože jsem byl pořád v Mercedesu. Ostatní jezdci si stihli vyzkoušet pneumatiky pro rok 2025.“
„Pak jsme přijeli na testy do Bahrajnu, abych odjel dlouhou simulaci, ale ani jsem se k ní nedostal, protože se nám pokazilo auto. Můj první dlouhý stint na suchu s nějakými 20 koly přišel ve skutečnosti až ve sprintovém závodě. Jsem poměrně spokojený s tím, jak jsem nakládal s pneumatikami,“ podíval se i na pozitiva.
I Carlos Sainz konstatuje, že se se svým monopostem ještě důvěrně nezná. Podle Hamiltona měl ale jednu velkou výhodu: Ferrari a Williamsu se podařilo dohodnout na předčasném uvolnění španělského jezdce, který se už v Abú Dhabí mohl pustit do práce. Na druhé straně Hamiltona čekaly ještě sponzorské povinnosti a rozloučení ve Stuttgartu a Velké Británii.
„Určitě jsem začal cítit efekt toho, že jsem nemohl jezdit na konceročních testech,“ připustil Hamilton. „S odstupem času jsem však poměrně spokojený s tím, jak jsem se na těchto dvou velkých cenách adaptoval. Určitě nás však čeká hodně práce, abychom se pohnuli vpřed.“
Práce bude lékem také na problémy, které Ferrari potkaly v sobotu na VC Číny. „Je to snad kombinací několika různých věcí, ale zejména o nastavení. Řekl jsem vám, že tohle auto stále jen poznávám. Ještě jsem nevyzkoušel každou jednu věc, kterou tu mají. V sobotu jsem v konečném důsledku přijal nesprávné rozhodnutí při nastavování auta, s čím jsem musel žít celý závod.“
„Snad kdybych se auta nedotýkal, nebo ten náš krok by představoval zlepšení, myslím si, že jsem se mohl kvalifikovat v nejlepší trojce. S největší pravděpodobností by to vedlo ke zcela jinému výsledku. To se však nestalo. Od kvalifikace se s autem jezdilo opravdu těžko, a v neděli jsme měli stejný balanc. Museli jsme to s ním vydržet,“ poznamenal.
Když neprší, alespoň kape. V případě Ferrari však v neděli ani nekapalo – oba jezdci byli diskvalifikováni. „Přes týden jsem byl s týmem v továrně. Opravdu mě ohromilo, jak to tým strávil, rozanalyzoval a zjistil, jak můžeme směrem do budoucna pracovat lépe. Máme nastaveny lepší procesy a snad jsme se postarali o to, že se to už nezopakuje.“