logo F1zpravy.czF1online.sk

F1 chce jen osm evropských velkých cen, říká šéf GP Belgie

Po štarte VC Belgicka 2024: Charles Leclerc
© Martin Trenkler
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík14. 1. 2025

Formule 1 pokračuje ve svém postupném pronikání do všech koutů světa. Stává se z ní globální sport v pravém slova smyslu. Liberty Media lákají nové destinace a hlavně ji lákají štědré nabídky za organizaci nových závodů v Africe, Asii či na Blízkém východě. Tyto promotéry, na rozdíl od evropských, přitom příliš nezajímá rentabilita vlastních investic.

Saúdská Arábie či Rwanda neorganizují závod Formule 1 pro zisk. Jednoduše to vnímají jako reklamu a prestiž pro svou zemi. Naopak zástupci okruhů jako Hockenheim či Nürburgring při svých příležitostných rozhovorech pro média opakují, že by také rádi zorganizovali Velkou cenu Německa, ale za současných okolností z ní nikdy nevygenerují zisk.

Ve velmi podobné situaci se ocitli i Belgičané. Jejich okruh Spa-Francorchamps to má s místem v kalendáři „nahnuté“ dobrých pět let. Závod se nakonec podařilo zachránit, ale místo v kalendáři mu patří jen na nepravidelné bázi, když promotéři podepsali s Liberty Media „rotační kontrakt“ a do roku 2031 jej uvidíme v kalendáři jen v sezónách 2025, 2026, 2027, 2029 a 2031.

„Jsem velmi spokojen,“ řekl pro Sporza prezident podniku Melchior Wathelet o místě VC Belgie v „rotačním“ systému kalendáře F1. „Byly to složité diskuse. Formule 1 totiž chce jen osm velkých cen v Evropě. Z tohoto důvodu bylo náročné podepsat trvalý a dlouhodobý kontrakt.“

V posledních letech jsme často slyšeli pochybnosti o budoucnosti této tradiční velké ceny. Závod ve Spa má nezpochybnitelné kouzlo, ale faktem zůstává, že jde o málo lukrativní velkou cenu v jedné z nejlukrativnějších částí kalendáře. Spa se nachází hluboko v ardenských lesích, není zde žádná pořádná infrastruktura a akce negeneruje obrovské zisky, což je v době stoupajícího zájmu z Asie a Ameriky nepřijatelné.

Spa je tradiční okruh a je v první řadě svědectvím o nádherné historii tohoto sportu. Smutnou realitou dnešní Formule 1 však je, že prim hrají nablýskané akce v Las Vegas či Miami. Toto Belgie nikdy nebude schopna nabídnout, proto je Wathelet spokojen.

„Kromě toho není jisté, že v letech 2028 a 2030 nebude žádná Velká cena Belgie. Charakter dohody je takový, že zorganizujeme minimálně čtyři velké ceny. Možná bude záležet na dalším organizátorovi, se kterým se máme střídat – možná to bude právě Belgie,“ uvažuje Wathelet.

Spa-Francorchamps je historicky první okruh, který obdrží nepravidelné místo v kalendáři. Říká se, že Barcelona bude následovat. Spekuluje se i o Zandvoortu, ale tam, alespoň navenek, tvrdí, že „rotační kontrakt“ nepodepíší.

Prezident Velké ceny Belgie také dostal otázku, zda závod dokáže bojovat s lukrativními nabídkami z Blízkého východu či Afriky. Je jasné, že cena za pořádání ve světle rostoucího zájmu stoupá. Belgičané nedokážou položit na stůl takové částky, a proto se spokojili s kompromisem.

„Cena za pořádání závodu je od roku 2026 vyšší, ale mluvíme o tří- až čtyřprocentním zvýšení, což nám připadalo rozumné. Jde o rozumné zvýšení a myslíme si, že se nám vyplatí,“ řekl Wathelet.

„Úmyslem je, abychom co nejvíce snížili podporu ze strany valonské vlády. V posledních letech se jejich příspěvky snižovaly, zatímco návratnost investic pro region a zemi stoupala. To podle mě zní jako rozumná investice,“ dodal šéf VC Belgie.

  • Štítky

Související zprávy

Diskuze