Rozšíření prostoru pro mladíky je třeba zohlednit i v rozpočtech, odkazuje Russell
Časy svobodného testování jsou dávno pryč, a tak mají mladíci jen omezený prostor pro svůj rozvoj. Formule 1 však před sezónou 2025 mění pravidla tak, aby se junioři dostali za volant monopostu F1 častěji; za rok budou mít vyhrazeny místo dvou až čtyři páteční tréninky. Má to však svá úskalí, která je třeba řešit, upozorňuje George Russell.
Na poškození způsobené mladíkem doplatil v letošním roce také Mercedes. Andrea Kimi Antonelli odčerpal z rozpočtu stříbrných šípů několik desítek až stovek tisíc dolarů, když v prvním tréninku na VC Itálie skončil v bariérách. Při zdvojnásobení prostoru pro mladíky se takové riziko ještě zvětší.
„Čtyři první tréninky… Myslím si, že je skvělé dát mladíkům takovou příležitost,“ pochvaluje si George Russell, šéf Asociace jezdců velkých cen GDPA. Má však připomínku. „Možná by se nemělo poškození z nehod počítat do rozpočtového stropu.“
Mercedes je už s rozpočtem na hraně. Nevyčerpal ho však jen Antonelli, ale také Hamilton s Russellem, jejichž monoposty několikrát skončily v bariéře. Stříbrné šípy tak narážejí na rozpočet a na posledních velkých cenách si budou muset vystačit s tím, co mají. „Všichni narážíme na hranice finančních pravidel. Pokud mladý jezdec poškodí auto, možná by se to mělo vnímat odděleně.“
Na další žádanou změnu v pravidlech už George Russell nemusí upozorňovat. Po závodě v Singapuru na ni totiž dostatečně upozornila spolupráce Red Bullu s Danielem Ricciardem, když Australan vzal Landu Norrisovi bod za nejrychlejší kolo závodu.
Russell je rád, že týmy ve spolupráci s FIA jednaly a extra bod od roku 2025 zrušily. „Vždycky jsem si myslel, že bod za nejrychlejší kolo je trochu nesmyslný. Vždy by připadl jezdci, který měl náročný závod a byl v první desítce. Nasadil nové pneumatiky a získal extra bod. Neviděl jsem v tom žádný přínos. Jsem rád, že je pryč.“
- Štítky
- George Russell
- Mercedes