logo F1zpravy.czF1online.sk

Jezdci odkazují FIA a Sulajemovi: Nejsme děti, dávejte si pozor na svůj tón

Max Verstappen a Charles Leclerc
© Getty Images/RB Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík7. 11. 2024

Po Maxi Verstappenovi neodešel bez trestu za vulgarismy ani Charles Leclerc. První jmenovaný zaplatil za svůj slovník „veřejně prospěšnými pracemi“ ve prospěch FIA, druhý mastnou pokutou. Už první incident piloti nenesli nejlépe, ale po druhém se rozhodli otevřeně promluvit.

Asociace jezdců velkých cen zvedla svůj hlas po dvou trestech pro své členy. Slovník Maxe Verstappena v Singapuru vedl k trestu a následné bouři nevole. Nizozemský závodník bojkotoval tiskovou konferenci FIA a získal si obrovskou podporu svých kolegů i fanoušků.

Když se na tiskové konferenci po Mexiku prořekl Charles Leclerc, okamžitě se omlouval, ale nebylo mu to nic platné. Vzhledem k omluvě a také ke komunikačnímu fiasku po potrestání Verstappena se FIA zřejmě rozhodla změnit strategii a pilotovi Ferrari udělila „jen“ pokutu, ačkoli je sporné, zda to lze považovat za mírnější trest.

Není divu, že piloti se k tomu rozhodli postavit zcela jednoznačně a dokonce si za tímto účelem založili účet na Instagramu. Tam se objevilo společné stanovisko napsané nepříliš diplomatickým jazykem.

„Soutěžící se v každém sportu musí řídit rozhodnutími rozhodčího, ať se jim to líbí, nebo ne. Takový je sport. Jezdci (naši členové) nejsou jiní a plně to chápou,“ začíná stanovisko GPDA.

„Naši členové jsou profesionální jezdci, piloti Formule 1, na vrcholu motoristického sportu. Jsou to gladiátoři a každý závodní víkend předvádějí fanouškům skvělou show,“ pokračuje asociace, která následně ve svém prohlášení přešla k věci.

„Je rozdíl mezi nadáváním s cílem někoho urazit a běžnými nadávkami, například k popisu špatného počasí nebo neživého předmětu – monopostu Formule 1 nebo situace na trati. Zároveň naléhavě žádáme, aby prezident FIA zvážil, jaký používá tón a jazyk, když mluví s našimi členy, nebo mluví o našich členech na veřejnosti. Kromě toho, naši členové jsou dospělí lidé, nepotřebují instrukce přes média o tak banálních otázkách, jako je nošení šperků a spodního prádla,“ prohlásila GPDA.

Stanovisko se tím vrací i k roku 2022, kdy se objevily horečné diskuse ohledně nošení šperků a kontroly spodního prádla. I toto téma tedy piloti zmínili ve svém stanovisku, které dále protestovalo proti udělování finančních pokut a jezdci v něm připomněli, že nevědí nic o využití těchto finančních prostředků.

„GPDA při nesčetných příležitostech vyjádřila názor, že peněžité pokuty nejsou vhodné pro náš sport. Během posledních tří let jsme vyzývali prezidenta FIA, aby se s námi podělil o podrobnosti a strategii při přerozdělování a vynakládání těchto finančních prostředků,“ protestuje GPDA.

„Také jsme tlumočili naše obavy ohledně negativního obrazu, který finanční pokuty přinášejí našemu sportu. Opětovně žádáme prezidenta FIA o finanční transparentnost a přímý, otevřený dialog. Všechny zúčastněné strany (FIA, F1, týmy a GPDA) by měly společně určovat, jak a kde se peníze použijí ve prospěch našeho sportu,“ uvedla asociace.

Ta na závěr vyjádřila svou ochotu spolupracovat a podpořit Formuli 1. Zprávu ukončili pozdravem, podpisem a hashtagem „#RacingUnited za naši bezpečnost, náš sport a naše fanoušky“.

Související zprávy

Diskuze