Horner ujišťuje, že Herbertův odchod z FIA nijak nesouvisí s Verstappenem
Mezinárodní automobilová federace před pár dny oznámila odchod bývalého jezdce F1 Johnnyho Herberta z pozice závodního komisaře. Okamžitě se začalo spekulovat, co nebo kdo za tím stojí. Pochopitelně podezření padlo i na Red Bull, jehož šéf Christian Horner však ujišťuje, že Herbertův konec s Maxem Verstappenem nemá nic společného.
Na britského komisaře se v loňském roce snesla kritika za to, že vedle své práce ve strukturách FIA se veřejně prezentoval i v médiích, kde pro různé stránky s kasiny poskytoval své názory. Ty byly většinou formulovány tak, aby rozproudily debatu, a rozhodně tak nezapadly prachem. Předmětem jeho kritiky se stal také Max Verstappen a jeho počínání v USA či na VC Mexika při soubojích s Landem Norrisem.
Herbert poskytl i svůj kritický názor na Verstappenovo chování, což automaticky nemusí znamenat, že během vykonávání své funkce rozhodoval zaujatě, ale v každém případě to nevrhá dobré světlo na Mezinárodní automobilovou federaci. Rozhodčí by měli zůstat neutrální i mimo okruhy, vzkázal Johnnymu Herbertovi Jos Verstappen. Některé zdroje nakonec přišly se spekulací, že na Herbertův odchod měly tlačit dva týmy v padoku, přičemž Red Bull měl být jedním z nich.
Christian Horner v rozhovoru pro Sky News odmítl, že by se Verstappen pokoušel zasahovat do záležitostí FIA, ale zdůraznil, že je „totálně nevhodné“, pokud dochází k potenciálnímu střetu zájmů, jako tomu bylo v případě Johnnyho Herberta. „V první řadě chci říct, že tohle absolutně nijak nesouviselo s Maxem, ale bylo to stoprocentně správné rozhodnutí,“ vzkázal šéf Red Bullu.
„Nemůžete dovolit, aby komisaři pracovali v médiích,“ rozváděl svou myšlenku. „Nic takového nevidíte v Premier League a neexistuje to ani v žádné formě profesionálního sportu. Je to totálně nevhodné.“
Mnozí piloti v čele s předsedou Asociace jezdců velkých cen (GPDA) Georgem Russellem volají po stálých a placených komisařích. Ti současní jsou de facto jen dobrovolníci bez nároku na odměnu, což je motivuje hledat si zdroje příjmů i jinde – například tím, že médiím poskytnou honorované rozhovory.
„Buď jste na straně sportovního regulátora, nebo jste na straně médií. Nemůžete však stát na obou březích současně,“ zdůraznil Horner.