Horner v reakci na Browna: Měl by nás chválit, ne kritizovat
Výkonný ředitel McLarenu Zak Brown se opakovaně pouští do Red Bullu a RB. Američanovi totiž vadí, že rakouský a italský celek úzce kooperují, a také skutečnost, že sdílejí společného vlastníka. Podle Christiana Hornera by však dvaapadesátiletý byznysmen neměl týmy z Milton Keynes a Faenzy kritizovat, ale naopak jim vyjádřit poklonu. Brit říká, že provozovat dvě stáje po dobu téměř dvou desetiletí stálo spoustu úsilí, za které náleží majitelům týmů respekt, nikoli despekt.
Brown kritizuje Red Bull pro dvě věci. Tou první je skutečnost, že rakouský a italský celek spadají pod stejného vlastníka. Christian Horner ale vysvětluje, že kdyby se někdejšího Minardi neujal Red Bull, tým, jehož historie sahá ještě do 80. let, by s největší pravděpodobností do dnešních dnů nepřežil.
„K tomu, abyste pochopili, proč vlastníme dva týmy, se musíte podívat zpět do minulosti,“ uvedl Horner. „Bernie Ecclestone a Max Mosley oslovili v roce 2005 Dietricha Mateschitza s tím, aby odkoupil tehdejší Minardi, které se neustále trápilo a pohybovalo se na hranici bankrotu.“
„Dietrich tak učinil a odkoupil Minardi, čímž mu hodil záchranné lano. Následně ve velké míře investoval do zařízení v italské Faenze. Zanedlouho na to jsme v roce 2008 čelili finanční krizi, pro kterou se mnozí jiní výrobci rozhodli ze soutěže odejít. Pokud si správně pamatuji, tak šlo o celkem čtyři týmy. Red Bull však jejich kroky nenásledoval a i přes těžkou situaci nadále podporoval oba své týmy,“ poznamenal šéf Red Bullu. „Pak přišel covid, ale ani ten nevedl k prodeji jednoho z týmů. Navíc, byl to právě Red Bull, kdo se přičinil o to, že se F1 po pandemii opět rozjela, protože se úvodní dva závody konaly na jeho domácí trati.“
Jelikož Red Bull přečkal v F1 s oběma týmy ty nejtěžší časy, neexistuje podle Hornera důvod k jeho kritice. Naopak, vedení a zejména majitelé „malinovkářů“ si podle Brita zaslouží náležitý respekt. „Oddanost Red Bullu vůči F1 a těmto dvěma týmům je výjimečná. Red Bull si za svůj přístup zaslouží potlesk a pochvalu, nikoli posměšky a snahy o jeho zkompromitování.“
Druhou věcí, pro kterou čelí „áčkový“ a „béčkový“ Red Bull kritice, je jejich vzájemná spolupráce. Brown se totiž domnívá, že ne všechny operace probíhají v „mezích zákona“, což Horner pochopitelně vehementně popírá.
„Tyto dva týmy jsou na sobě zcela nezávislé,“ řekl 50letý Brit. „Jeden sídlí v Itálii a druhý ve Velké Británii. Z týmu, který sídlí v Itálii, putuje následně mnohem více zaměstnanců do Maranella než do Milton Keynes. Red Bull a RB se charakteristicky liší a co je podstatné, oba celky neustále dodržují předpisy. Jsou mnohem méně propojené, než některé tovární týmy a jejich zákazníci.“
„Nerozumím proto, proč je kolem toho celého takový humbuk. Naopak si myslím, že by měl být Red Bull za to, že podporoval oba své týmy v dobách nejen dobrých, ale i špatných, náležitě oceněný,“ doplnil Horner.